Historie

Areál bývalé Vršovické vodárny leží poblíž železničního mostu v ulici Vltavanů v pražské čtvrti Braník.

Budovy vodárenského komplexu byly postaveny již v roce 1907 podle návrhu známého českého architekta Jana Kotěry. Z rozlehlé vodárny se voda vedla tlakem směrem vzhůru ​přes starou Krč až do vodojemu v Michli a odtud tekla až do vzdálených Vršovic.
Odtud tedy název Vršovická vodárna v Braníku.

Vodovodní systém, který fungoval až do poloviny osmdesátých let, byl v roce 2002 zařazen mezi kulturní památky ​České republiky.

Více informací o historii areálu včetně dobových fotografií naleznete na panelech venkovní výstavy mezi hlavní budovou a hřišti.

Magistrát Hlavního města Prahy zahájil v roce 2009 důkladnou rekonstrukci budov a od dva roky později ​byl veřejnosti otevřen nový areál s lanovým centrem a hřišti, který je rozlohou i výškou svých věží největší v Evropě.

Součástí areálu, který přešel do správy DDM Praha 4 - Hobby centra 4 v roce 2015 s nabídkou pravidelných programů, akcí, kurzů a různých workshopů, jsou dětská hřiště, Centrum předškolních dětí Vodníček a také nová kavárna s velkou letní terasou, která je v pronájmu externí společnosti Status Fresh s.r.o.

Česká televize o areálu